Տնային առ.
1.Օգտագործելով կրճատ բազմապատկման բանաձևերը՝ ձևափոխե՛ք արտահայոտթույունները /2միավոր/
ա) (x+b)^2= x^2 +2xy + b^2
բ) (5+p)^2 = 10 + 2p
գ) (2m3+n2)^2 = 12m+4n
դ) (a-b)^2 = 2a-2b
ե) (x-1)^2 = 2x-2
զ) (3-2z)^2 = 6 -4z
է) (a-b)(a+b) = a^2-b^2
ը) (x+2y)(x-2y)= x^2 — 4y^2
թ) p2 – m2 = (p-m)(p+m)
ժ) 9k2 – 25p4 = (3k — 5p^2)(3k+5p^2)
ժա) (a+b)^3 = a^3 + b^3 + 3a^2b+ 3b^2a
ժբ) (a-b)^3=a^3-b^3-3a^2b+3b^2a
ժգ) (x+3z)^3= x^3+ 27z^3 + 9x^2z + 27z^2x
ժդ) (k-2c)^3= k^3-8c^3 + 6k^2c +12kc^2
ժե) a3 –b^3= (a-b)(a^2+b^2+ab)
ժզ) x3 +y3= (a+b)(a^2+b^2-ab)
2.Լուծեք հավասարումը․/1,5 միավոր/
ա) x+9 = 0
X = -9
բ) x-445 =0
X= 445
գ) x+28 = 64
x= 36
դ) 0,5x+ 2,25=0
X=-0.45
ե) 2x + 8 = 2x + 6
Լուծում չունի
զ) 2x +1 = 3x + 1 -x
Ցանկացած լուծում բավարարում է
է) x- (x+2x-2) = 4
X=-2
/2․5 միավոր/
3.Ա․ 2կգ խնձորի և 1կգ սալորի համար վճարեցին 1800 դրամ։ Որքա՞ն արժե է 1կգ խնձորը և 1կգ սալորը, եթե 1կգ խնձորը 180 դրամով թանկ է 1կգ սալորից:
1800-180*2=1440
1440:3=480
480+480+180=1140
Բ․ Հայրն ու Որդին միասին բռնեցին 15 ձուկ։ Քանի՞ ձուկ բռնեցին նրանցից յուրաքանչյուրը, եթե հայտնի է, որ հայրը 3 ձուկ ավել է բռնել։
15-3=12
12:2=6
6+3=9
4.Ձևափոխե՛ք կատարյալ տեսքի բազմանդամի․/1միավոր/
ա) 5a – (a+1) =4a -1
բ) a + (a+7) = 2a+7
գ) (x-y) + (x+y) = 2x
դ) 6p — (5p-3a) =p+3a
ե) (2a+b) – (a+2b) =a-b
զ) (5a2 – 4a) – (2a2 + 5a) =3a^2-9a
է) 5 – 7a – (8-6a)+(5+a) =2
ը) (a+3)7 =7a+21
թ) (a-b) 5a =5a^2 -5ab
ժ) (-2)(x2+2xy+y2) =-2x^2-4xy -2y ^2
5.Բազմապատկե՛ք արտահայտությունները և ձևափոխե՛ք դրանք․ /1 միավոր/
ա) (a+1)(a+b) =a^2 + ab + a + b
բ) (a+k)(c+d) =ac+ ad+ kc+ kd
գ) (a+2b)(a2 –ab +3b2)=a^3-a^2b+ 2b^2a + 2ba^2 — 2ab^2 + 6b^3
6.Դուրս բերե՛ք ընդհանուր արտադրիչ․/1միավոր/
ա) 3x+3y+3z =3(x+y+z)
բ) 12a + 6b -4c =2(6a + 3b -2c)
գ) 12abx + 15a =3a(4bx + 5)
դ) x9 + x2 =x^2(x^7+ 1)
ե) 4a6 -2a3b =2a^3(a^2-b)
զ) 20ax — 35bx — 40×2 =5x(4a-7b-8x)
Տնային առ.
337.
ա)x+8=33
x=33-8
x=25
բ)x*4=52
x=52/4
x=13
գ)x*7+12=26
26-12=14
14/7=2
x=2
դ)x-4*5=35
35+4=39
39/4=9,75
x=9,75
338.
x+(x+6)=18
2x=18-6
ա)x=6
բ)6+6=12
339.
x+(x+4)=22
2x=22-18
ա)x=9
բ)9+4=13
340.
ա)x+5x=42
6x=42
x=7
բ)x+3x=12
4x=28
x=7
գ)4x-x=39
3x=39
x=13
դ)x+7x=54
6x=54
x=9
341.
ա)x+3x=24
4x=24
x=6
6*3=18
բ)2x+x=63
3x=63
x=21
21*2=42
342.
ա)x+2x=60
3x=60
x=20
20*2=40
բ)x+7x=72
8x=72
x=9
9*7=63
343.
ա)x+4x=20
5x=20
x=4
4*4=16
բ)x+3x=16
4x=16
x=4
4*3=12
344.
ա)x+(12x)=124
124-12=112
2x=112
x=56
56+12=68
բ)x+(x+1)=16
16-1=15
2x=15
x=7,5
7,5+1=8,5
345.
ա)x+(x+230)=690
690-230=460
2x=460
x=230
230+230=460
բ)x+(x+17)=53
53-17=36
2x=36
x=18
18+17=35
346.
x+(x+4)=15000
15000-4=14996
2x=14996
x=7498
7498+4=7502
347.
ա)3x-x=600
2x=600
x=300
300*3=900
բ)4x-x=720
3x=720
x=240
240*4=960
348.
ա)8x-x=28
7x=28
x=4
28+4=32
բ)6x-x=25
5x=25
x=5
25+6=31
349.
4x-2x=10
2x=10
x=5
350.
6x+(10-x)*5=56
x=6
10-6=4
Տնային առ.
493.
ա)672:42+21*39=825
672:42=16
21*39=819
16+819=825
բ)989:43-912:48=4
989:43=23
912:48=19
23-19=4
գ)(720-695)*(975:25)=975
720-695=25
975:25=39
39*25=975
դ)(109+839):(312-233)=12
109+839=948
312-233=79
948:79=12
ե)65254:79-75563:97=47
65254:79=826
75563:97=779
826-779=47
զ)377115:65+72675:85=1426
377115:65=671
72675:85=855
855+671=1426
է)407*720-350*509:72=114289
407*720=293040
350*509=178160
178160:72=601
293040-178150=114890
292040-601=114289
ը)564*702-164*156+148*916-48762:86=283528
564*702=395928
164*156=125984
148*916=135568
48762:86=567
398928-125984+135568-125984=283528
թ)8694:(4096-(14587+2316))=27
14587+2316=3774
4096-3774=322
8694:322=27
ժ)8072:(6013-23*65)=8072/4518
23*65=1495
6013-1495=4518
8072/4518
494.
ա)756-79+79=756
756-79=677
677+79=756
բ)213+295+187=695
213+295=508
508+187=695
գ)25*178*4=17800
25*180=17796
17796+4=17800
դ)8*53*125=10600
8*53=424
424*125=10600
495.
ա)68*48+68*52=6800
68*48=3264
68*52=3536
3536+3264=6800
բ)59*37+59*63=5900
59*37=2183
59*63=3717
2183+3717=5900
գ)87*29+87*71
87*29=2523
87*71=6177
2523+6177=8700
դ)17*73+63*17=1270
17*73=1441
63*17=1071
1441-1071=1270
ե)382*500-400+382=190218
382*500=191000
400+382=782
191000-782=190218
զ)756+350*756+350=265706
350*756=264600
756+264600=265356
265356+350=265706
է)352*18:9=704
352*18=6336
6336:9=704
ը)748*36:18=1496
748*36=26928
26928:18=1496
թ)126*96:32=672
126*96=12096
12096:32=672
ժ)172*256:128=334
172*256=44032
44032:128=334
496.
ա)48*24=40*24=2*2*2*5*2*2*2*3
բ)8*2=2*2*2*2
գ)164*125=2*2*41*5*5*5
դ)112*147=2*2*2*2*7
497.
ա)59-պարզ
123-պարզ
279-բարդ
բ)335-բարդ
642-բարդ
601-պարզ
298.
ա)(2^3)^2=2^6
բ)(2^2)^3=2^6
գ)(2^2-2^3)^5=(9-8)^5=1^5=1
դ)(3^3-2^2)^2=(27-4)^2=23^2
499.
ա)2*2*2*2=2^4
բ)2*2*2^2*2=2^5
գ)3*3^2*3=3^4
դ)2^2*2^3*2^3*2^2=2^10
500.
ա)10=10
բ)100=10^2
գ)1000=10^3
դ)1000000=10^6
ե)1000000000000=10^12
զ)1000 000 000 000 000 000 000 000 000 000=10^30
502.
ա)32*2=64=8^2
բ)8*2=16
գ)42*2=42*2^2
դ)34*42=2^2*357
503.
ա)10^2=10*10=100=25*4=5^2*2^2
բ)12^3=12*12*12=(3*4)*(3*4)*(3*4)=3^3 4^3
գ)3^12=(3^6)^2=729^2
դ)3^12=(3^4)^3=81^3
ե)7^6=(7^2)^2=49^2
զ)4^5=4^2*4^3
Տնային առ.
1. Ո՞րն է ամենամեծ քառանիշ թիվը, որի թվանշանների գումարը պարզ թիվ է:
1) 9995 2) 9994 3) 9998 4) այլ թիվ:
Պատ.՝9995
2. Քանի՞ բաժանարար ունի 2520 թիվը:
1) 6 2) 12 3) 28 4) 48
Պատ.՝28
3. Քանի՞ հատ պարզ թիվ կա, որոնք հանդիսանում են և՛ 3960-ի բաժանարար և՛ 315-ի:
1) 1 2) 2 3) 3 4) 6
Պատ.՝1
4. Որևէ ամսում կա երեք հատ զույգ ամսաթվով կիրակի: Շաբաթվա ի՞նչ օր է այդ ամսվա 12-ը:
1) երեքշաբթի 2) չորեքշաբթի 3) ուրբաթ 4) հնարավոր չէ ասել
Կիրակի են ՝ 2,9,16,23,30
Պատ.՝Չորեքշաբթի
5. Նվազագույնը քանի՞ հատ 9սմ երկարությամբ թել է պետք իրար հանգուցել, որպեսզի ստանանք առնվազն 1մ երկարությամբ պարան, եթե ամեն միացման կետում հանգույց անելիս թելերից յուրաքանչյուրը կարճանում է 1սմ-ով:
1) 12 2) 13 3) 14 4) 15
2*9+8*x>=100
18+8x>=100
8x>=82
x>=82/8
x=11
11+2=13
Պատ.՝13
6. Քանի՞ հատ p պարզ թիվ կա, որոնց համար p +20 և p+ 28 թվերը նույնպես պարզ են:
1) 0 2) 1 3) 2 4) անվերջ
Պատ.՝0
7. Քանի՞ տոկոսով կմեծանա կոտորակը, եթե նրա համարիչը մեծացնենք 50%-ով, իսկ հայտարարը փոքրացնենք 50%-ով:
1) 100 2) 150 3) 200 4) 300
Պատ.՝200
8. Ո՞րն է 7-ով սկսվող ամենամեծ եռանիշ թիվը, որը բաժանվում է 9-ի և որի բոլոր թվանշաններն իրարից տարբեր են:
7+2+9=18
Պատ.՝792
9. Դասարանում կա 7 տղա և 11 աղջիկ: Քանի՞ եղանակով է հնարավոր մեկ տղայից և երկու աղջկանից կազմված թիմ ընտրել:
7*10*11=770
Պատ.՝770
10. Քանի՞ հատ եռանիշ բնական թիվ կա, որոնք բաժանվում են 9-ի, 7-ի կամ երկուսին էլ միաժամանակ:
128+100-26=202
Պատ.՝202
11. Խաղի ժամանակ խաղադաշտում գտնվող ֆուտբոլիստների (11 հոգի) միջին տարիքը 22 տարեկան է: Ֆուտբոլիստներից մեկը վնասվածք է ստանում և դուրս գալիս խաղադաշտից, որից հետո դաշտում գտնվող ֆուտբոլիստների միջին տարիքը դառնում է 21 տարեկան: Գտնել խաղադաշտից դուրս եկած ֆուտբոլիստի տարիքը:
x/11=22
x=22*11=242
(242-y)/10=21
242-y=210
y=242-210=32
Պատ.՝32
Տնային առ.
Խնդիր 1. Ճանճն ունի 6 ոտք, իսկ սարդը 8 ոտք: 2 ճանճը և 3 սարդը ունեն նույնքան ոտք, որքան 10 թռչունը և
1) 2 կատուն 2) 3 կատուն 3) 4 կատուն 4) 6 կատու
Լուծում
2*6 + 3*8 = 10*2+x*4
4x=16
x=4
Պատ.՝4 կատու
Խնդիր 2. Արմենը մաթեմատիկայից ստացել է երեք գնահատական, որոնց միջին թվաբանականը 8 է։ Եվս մեկ գնահատական ստանալուց հետո նրա գնահատականների միջինը դարձավ 7։ Ի՞նչ գնահատական ստացավ Արմենը։
1) 4 2) 5 3) 6 4) 8
X/3=8
X=24
(24+y)/4=7
24+y =28
y=4
Պատ.՝4
Խնդիր 3. Ամսագիրն արժե 400 դրամ, իսկ գիրքը նրանից 60%-ով թանկ է: Պարզել, թե քանի՞տոկոսով է ամսագիրն էժան գրքից:
1) 40 2)37,5 3)50 4)60
400*60/100=240
400+240=640
240*100/640 =37.5%-ով
Պատ.՝ 37.5
Խնդիր 4. Քանի զրոներով է վերջանում 1-ից մինջև 27-ը բոլոր բնական թվերի արտադրյալը:
Պատ.՝4
Խնդիր 5. 18 հատ քարտերից յուրաքանչյուրի վրա գրված է 4 կամ 5 թիվը: Հայտնի է, որ բոլոր քարտերի վրա գրված թվերի գումարը բաժանվում է 17-ի: Քարտերից քանիսի՞ վրա է գրված 4 թիվը:
4x+ (18-x)*5 = 17y
90-x =17y
90-ին 18-ից քից հեռավորությամբ նոտիյ թիվը որը բաժանվում է 17-ի 85-ն է
90-85 = 5
5 հատ 4
Խնդիր 6. Հայրը որդուց մեծ է 4 անգամ։ 20 տարի հետո նա որդուց մեծ կլինի 2 անգամ։ Քանի՞ տարեկան է հիմա հայրը։
2(x+20) = 4x + 20
2x+ 40 = 4x + 20
2x=20
x=10
4*10=40 տարեկան է հիմա հայրը
Խնդիր 7. Շուկայում ապրանքները փոխանակում են՝ ըստ աղյուսակի: Առնվազն քանի՞ հավ պետք է Պետրոսը բերի շուկա, որպեսզի կարողանա տուն տանել մեկ սագ, մեկ հնդկահավ և մեկ աքլոր: Փոխանակման աղյուսակ
8 հավ = 2 սագ
2 սագ + 4 հավ = 6 աքլոր
5 աքլոր = 1 հնդկահավ
13 հավ պիտի բերի
1 հնդկահավ => 5 աքլոր, 1 սագ+2 հավ => 3 աքլոր, 4հավ => 1 սագ
Խնդիր 8. Արմանը մտապահեց մի թիվ, բաժանեց այն 7-ի, ստացվածին գումարեց 7 և վերջապես ստացված արդյունքը բազմապատկեց 7-ով: Այդպես նա ստացավ 777 թիվը: Ո՞ր թիվն է մտապահել Արմանը:
1) 111 2) 728 3) 722 4) 567
(x/7 + 7)*7 = 777
x + 49= 777
x= 728
Խնդիր 9. Բանվորը գերանները կտրում է սղոցով: Յուրաքանչյուր գերանը գոնե մեկ անգամ կտրելով, 53 կտրումով նա ստացավ 72 փոքր գերան: Քանի՞ գերան կար սկզբում:
1) 17 2) 18 3) t 4) 21
Պատ.՝19
Տնային առ.
a3a5=a8
b7b2=b9
(-m2)m4=-m6
(-x2)(-x6)=x8
y5(-y6)=-y11
c2c5c4=c11
pnp2=p2n
ama4=a4m
xnxkx3=x3nk
yn-2y=yn+2×3
z2n+3zn-5=z2n+3xn-5
bm-4b7-2m=bm-4×7-2m
3a25a4=15a6
4b3(-2b2)5b6=-30b11
7a2b3a3b2=21a5b3
5xy34x2y5=20x3y4
(-2a5b2c)(-5a3c4)=-10b7c7x9
0,4b6c3x7(-25c4x2b)=-10b7c7x9
a3n-2a4an+3=a2n-2x4xn+3
(-5xm+1)(-2x3)=-10xm+1×3
3x2y5y4z32xz2=30x3y5z5
3/5a2b4c(-2 1/3a3bc2d)=-21/15a5b5c3d
(-0,6x2y3)(5/6x4y7)=?
1 1/4a5b2c(-2/5a3bc4)=-1/2a8b3c7
(-2 11/13a7b5c)39/74a4b2c3=?
(-1 1/2x3y4z)(-1 1/3 x5y2z3)=-2x8y6z4
Տնային առ.
(13x-9y+7z)-(10x+4y-3z)+x+5y-(2z-3y)-8z=13x-9y+7z-10x-4y+3z+x+5y-2z+3y-8z=4x-3y
4m2-(3m2-4mn+2n2)-2mn+(-7m2+5mn)+3n2+25m2=4m2-3m2+4mn-2n2-2mn-7m2+5mn+3n2+15m2=9m2+7mn+n2
2xn-(3yn-xn-5)+2yn-(4xn-5yn+3)+(-6yn+7xn-2)=2xn-3yn+xn+5+2yn-4xn+5yn-2-6yn+7xn-2=6xn-4yn
(8an-5an+1+4b3-2)-3an-(an+1+3b3-2an-6)+7-4an-an+1=8an-5an+1+4b3-2-3an-an+1-3b3-2an+6+7-4an-an+1=-an-7an+1+b3+13
a+[b-(c-d)]=a-[b+c-d]=a-b-c+d
a-[b+(c-d)]=a-[b+c-d]=a-b+c-d
a-[(b-c)-d]=a-[d-b+c]=a-d-b+c
a-[(b-c)-d]=a-[d+b-c]=a-d+b-c
3x-[5x-(2x-3)]=3x-[5x-(2x+3)]=3x-[5x-2x-3]=3x-5x-2x-3=-7x
(4n-2)-[(n-4)-10]=?
12a-[(5a-7)-(4+31)]=4a+11
5b-[2c-(3b-8c)]+4c=2b+14c
Տնային առ.
- (5a2-4a)-(2a2+5a)=3a2-9a
(3x-5x3)-(7x3-4x)= 3x-5x3 -7x3+4x=-12x3+7x
(a+b+c)+(a-b+c)=a+b+c+a-b+c=2a+2c=2(a+c)
(x-y+n)+(x-y-n)=x-y+n+x-y-n=2x-2y=2(x-y)
(7a-3b)-(5a+3b)-(a-5b)=7a-3b-5a-3b-a+5b=a-b
(8x-5)+(3x-7)-(9x-11)=8x-5+3x-7-9x+11=2x-1
43x-19y-(15x-34y)+(9x-7y)=43x-19y-15x+34y+9x-7y=37x+8y
48a-(2a-2b)-(14b-28a)+(24b-18a)=48a-2a+2b-14b+28a+24b-18a=56a+12b
5-7a-(8+6a)+(5+a)=5-7a-8-6a+5+a=2+13aa
- (x2+4x)+(x2-x+1)-(x2-x)=x2+4x+x2-x+1-x2+x=x2+4x+1
(a5+5a2+3a-a)-(a3-3a2+a)=a5+5a2+3a-a-a3+3a2-a=a5-a3+8a2+a
(x2-3x+2)-(-2x-3)=x2-3x+2+2x+3=x2-x+5
(abc+1)+(-1-abc)=abc+1-1-abc=0
102.(2a2b-10b3)-(4a2b-12b3)=2a2b+2b3
(3xy2+7x2y)-(2xy2-6x2y)=3xy2+7x2y-2xy2+6x2y=xy2+13x2y
12ab-30bc-3cx-(15bc+9cx)=12ab-30bc-3cx-16bc-9cx=12ab+15bc-12cx
(10abc-8bcx-21cxy)-(6abc+bcx-cxy)=10abc-8bcx-21cxy+6abc-bcx+cxy=16abc-9bcx-20cxy
(0,6ab-0,5bc+cx)-(2,5bc-0,5ab-cx)=0,6ab-0,5bc+cx-2,5bc+0,5ab+cx=1,1ab-3bc+2cx
Տնային առ.27.11.2017
Վարժ.127
ա)a^3+3a^2+3a+1
բ)x^3-3x^2-3x-1
Տնային առ. 25.11.2017
Վարժ.123
(a+b)2a=2a.a+2a.b
3a^2 (a-b)= 3a^2 . a-b
(x+y)(x+1)
(x+2)(x^2-y)= x+2 . x^2-y
Վարժ.125
(a+1)(a+1)=(a^2).(1.2)
(x+1)(x+2)=(x^2).(2.1)
(2+y)(y+3)=(y^2).(3.2)
(a+b)(a+b)=(a^2).(b^2)
(1+x)(1-x)=(1.1).(x^2)
(a-2)(3-a)=(a^2).(2.3)
(x-y)(x+y)=(x^2).(y^2)
(a-b)(a-b)=(a^2).(b^2)
(2a+b)(a+2b)=3a.3b
(3x+2y)(3x+2y)=6x.4y
Վարժ.126
(5m+7n)(2n+4m)=9m.9n
(12a+b)(3a+5b)=15a.6b
(2x-3y)(2x-3y)=4x.6y
(5m-2n)(3n-5m)=10m.5n
(-a-b)(2a-3b)=(-3a).(-3b)
(-7x-4y)(5x+7y)=-12x.11y
Տնային առ. 20.11.2017
114/
3a+3b=3 (a+b)
2x-2y=2(x+y)
5a+10=5 (a+2)
14-7y=7 (2-y)
12x-6y= 6(2x-y)
3a-9b=3 (3a-b)
5x-5=5 (x)
4-4a=4 (a)
12a-3=3 (a-4)
18+36x=18 (2x)
ab+bc=b(a+c)
ax-ay=a(x-y)
2ab-6a=a(2b)
6x-8xy=x(?)
118/
2a-3bc+2a^2=-2a-3bc-2a^2
-3xy^2-5x^2+y^4=-3xy^2-5x^2-y^4
-3x+mn-2y=-3x-mn-2y
3pq+2p^2-3q^3=3pq-2p^2-3q^3
120
a-(b-(a+b)-a)=3a+2b
a-(b-(a-b-(a-b)))=3a-3b
(a-(a-(a-(a-b))))= 4a-b
Տնային առ. 13.11.2017թ.
Տնային առ.12.11.2017
Տնային առ . 11.06.2017
70. Գտեք նման միանդամների տարբերությունը.
Ա) 3abc − 7abc=4abc
Բ) 9a3 b2 − 9a3b2= 0 կամ ab
Գ) 5a − 6a=1a
Դ) 7a – a=6a
71. Կատարեք նման անդամների միացում.
Ա) 18a2b − 4a2b + 6a2b=20a2b
Բ) 6a8b2 + 7a8b2 + (−2)a8b2=11a8b2
Գ) 4b2c4 + 8b3c4 − 14b3c4=-2b2c4
Դ) 0c2e5 + 4c2e5 – 16c2e5=?
Ե) 2,1a2e − 1,6a2e + 1,5a2e=2a2e
Զ ) 6,46a4k + 2,14a4k − 8,6a4k=?
Է) 5,18a2p3 + 3,22a2p3 − 2,4a2p3=6a2p3
Ը) 7,14ax2 + 4,36ax2 − 12,8ax2=-1,3 ax2
Մաթեմատիկա 09.10.2017
Տնային առ. 12.09.2017
1)45+12=57
2)30+15=45
3)18×12=216 , 2+1+6=9
4)30+2+18+3=53
5)?
6)?
7)?
8)18+2=20 , 20+22=42
9)12+4=16 , 30+3=60 , 16+44=60
10)?
Տնային առ.
-
Խնդիր 1: Քանի՞ հատ երկնիշ թիվ կա, որոնց տասնյակների թվանշանը մեծ է միավորների թվանշանից:
45հատ
-
Խնդիր 2: Երեք դարակներում միասին կա 800 գիրք: Հայտնի է, որ երկրորդ դարակում կա երկու անգամ ավելի շատ գիրք, քան առաջինում, իսկ երրորդում 150-ով ավելի, քան երկրորդում: Պարզել, թե քանի՞ գիրք կա դարակներից յուրաքանչյուրում:
800=x+2x+2x+150
- 800-150=5x
- 650=5x
- x=650:5=130130
- 2. 260
- 3. 410
-
Խնդիր 3: 180 լուցկու հատիկը բաժանել երեք խմբի այնպես, որ առաջինը 40-ով, իսկ երկրորդը 20-ով մեծ լինի երրորդից:
180-40-20=120
120:3=40
40+40=80
40+20=60
-
Խնդիր 4: Ծովային կրիան կոկորդիլոսից 33 անգամ քիչ ապրեց, իսկ կետից 22 անգամ շատ ապրեց: Պարզել, թե որքա՞ն ապրեց ծովային կրիան, եթե կոկորդիլոսը կետից 250 տարի շատ ապրեց:
-
Խնդիր 5: Երեք կիլոգրամ մանդարինի և մեկ կիլոգրամ բանանի համար վճարեցին 1500 դրամ: Պարզել, թե որքա՞ն է բանանի գինը, եթե բանանի մեկ կիլոգրամը մեկ կիլոգրամ մանդարինից թանկ է 260 դրամով:
-
Խնդիր 6: Պարզել, թե ի՞նչ տառ կամ թվանշան է գրված արտահայտության 587-րդ դիրքում:
1AB23D23D23D23D23D23D23D23D23D23D… -
Խնդիր 7: Թիվը 33-ի և 66-ի բաժանելիս ստացված մնացորդների գումարը հավասար է 77-ի: Գտնել այդ մնացորդների արտադրյալը: